náměsíčnictví
Náměsíčnictví - (somnanbulismus)
Charakteristika
Je to série komplexních pohybů začínající během delta spánku (SWS), vyúsťující do chůze, či jiných komplexních projevů chování během spánku. Typickými projevy jsou chůze či komplexní pohyby objevující se během spánku, objevující se nejprve obvykle u prepubertálních dětí. Doprovodnými projevy jsou: obtížné probuzení během epizody, amnézie na příhodu, výskyt epizod obvykle během první třetiny spánku, počátek epizody v 3-4 NREM spánku (podle polysomnografie). Časté jsou jiné neurologické či psychiatrické problémy, které nejsou součástí nemoci. Aktivita není projevem jiných poruch spánku jako REM poruch chování nebo nočního děsu. Častým současným projevem je somnilokvie a nesrozumitelné mumlání.
Epizody mohou být samostatné jako například posazení v posteli, chůze po pokoji, až po epizody, kdy postižený běhá, v některých případech se vymočí na nepatřičném místě, může používat obscénní slova, která v bdělosti nepoužívá, může se poranit či spadnout, křičet, smát se.
Jak závažné je to onemocnění
Někdy se epizody náměsíčnictví se objevují méně, než jednou do měsíce a nedojde k ublížení postiženého ani okolí. Jindy jsou častěji, než jednou za měsíc, ale ne každou noc, nedojde k ublížení postiženého ani okolí. V nejtěžší formě se může náměsíčnost vyskytnout prakticky denně a může být spojena s úrazem. Pokud náměsíčný opustí dům nebo se vyskytují takto velmi četné epizody a úrazy, je vhodné navštívit centrum pro poruchy spánku.
Dítě může cítit nejistotu, hanbu, stud, úzkost, zmatenost, vinu ze špatného chování, pokud někdo hovoří o jeho epizodách náměsíčnosti. Je třeba s postiženým zejména dítětem zacházet a spolupracovat s citem.
Jak časté je to onemocnění?
Světové statistiky uvádí, že až 18% populace trpí náměsíčností, s maximálním výskytem v dětství s postupně klesajícím výskytem v adolescenci a dospělosti, do které přetrvává asi 1% z postižených. Častěji jsou postiženi chlapci. Náměsíčnost může být dědičná nebo mít rodinnou zátěž.
Náměsíčnost začínající v ranném dětství obvykle v dospívání vymizí. Pokud začne dítě trpět náměsíčností až kolem 9-10 let věku, pak často přetrvává do dospělosti.
Jak můžeme pomoci?
Většina dětí postižených náměsíčností má jen lehké a málo časté projevy onemocnění. Proto je vhodné rodiče uklidnit, že potíže během dospívání vymizí. U četnějších a těžších projevů náměsíčnosti doporučujeme:
Pravidelnost v ukládání ke spánku a dostatek spánku, omezení příjmu tekutin před spaním, protože plný močový měchýř je rušivým faktorem pro spaní, z ložnice je třeba odstranit veškeré nebezpečné zařízení, je třeba zamezit možnosti vyskočení z okna či balkonu odstraněním klik na noc, pokud postižený potřebuje brát nějaké léky z jakýchkoliv důvodů, je třeba zvážit přesnou indikaci a vztah ke spánku, zvážit i možnou medikaci malou dávkou benzodiazepinů, která může potlačit abnormální přerušení hlubokého spánku, které je příčinou náměsíčnosti (po poradě s lékařem), pomoci ke zmírnění potíží může hypnóza a komplexní psychoterapie zejména pokud má postižený, zejména dítě psychické problémy vyplývající ze situace ve škole či v domácím prostředí.